Način primjene: Sredstvo se primjenjuje prskanjem traktorskim prskalicama.
Karenca: Osigurana je vremenom primjene u pšenici, raži i pšenoraži.
Plodored: U slučaju propadanja usjeva 3 mjeseca nakon primjene sredstva ASCRA XPRO ne smije se saditi lisnato povrće. Sve ostale kulture mogu se sijati/saditi bez ograničenja plodoreda. Tlo na kojem je primjenjivano sredstvo potrebno je preorati prije daljnje sjetve ili sadnje.
Fitotoksičnost: Ako se sredstvo primjenjuje u propisanim količinama i na propisani način, ono nije fitotoksično za kulture na kojima je odobrena primjena. Prilikom primjene sredstva spriječiti zanošenje škropiva na susjedne kulture.
Priprema sredstva za primjenu:
1. Čistom vodom napuniti spremnik prskalice do polovice kapaciteta;
2. Uključiti miješalicu i ostaviti da radi čitavo vrijeme pripreme škropiva;
3. Potrebnu količinu sredstva dodati u spremnik stroja za primjenu;
4. Dopuniti spremnik stroja za primjenu preostalom potrebnom količinom vode.
Pripremljeno škropivo treba utrošiti odmah nakon pripreme (najkasnije u roku 1-2 sata). Na putu do parcele ostaviti miješalicu uključenu. U slučaju stanki škropivo se prije ponovne upotrebe mora dobro promiješati.
Podaci o načinu/mehanizmu djelovanja sredstva: Sredstvo ASCRA XPRO sadrži tri aktivne tvari: biksafen, fluopiram i protiokonazol. Biksafen i fluopiram su aktivne tvari iz kemijske skupine pirazol-karboksamidi. Inhibiraju djelovanje enzima sukcinat dehidrogenaza (SDHI), odnosno mitohondrijsko disanje u kompleksu II respiratornog lanca. Širokog su spektra djelovanja. U biljci se vežu na voštani sloj. Fluopiram se premješta translaminarno, a biksafen lokosistemično te imaju preventivno i kurativno djelovanje. Protiokonazol je aktivna tvar iz kemijske skupine triazola. Inhibira djelovanje enzima C-14 demetilaze, odnosno biosintezu ergosterola u staničnim membranama. Širokog je spektra djelovanja. U biljku se upija i premješta sistemično uzlaznim tokovima (akropetalno). Djeluje u ranim fazama razvoja bolesti i pokazuje izraženo kurativno djelovanje.
Strategija sprječavanja rezistentnosti: Sredstvo ASCRA XPRO kombinacije je tri aktivne tvari različitog mehanizma djelovanja, što umanjuje rizik od pojave i razvoja rezistentnosti. Bez obzira na to, u svrhu očuvanja učinkovitosti sredstva ASCRA XPRO neophodno je primjenjivati strategiju sprječavanja pojave rezistentnosti. Potrebno je držati se ograničenja u vezi maksimalnog broja primjena i uvijek koristiti propisanu količinu sredstva. Sredstvo je preporučljivo primjenjivati preventivno ili najkasnije u početnim fazama razvoja bolesti te izbjegavati kurativnu primjenu sredstva.
Skladištenje i čuvanje: Sredstvo se mora skladištiti i čuvati u dobro zatvorenoj originalnoj ambalaži, s originalnom etiketom, u posebnoj prostoriji pod ključem zaštićen od svijetla, sunčevih zraka i vlage, na prozračenom i suhom mjestu, na sobnoj temperaturi, odvojeno od hrane, pića i hrane za životinje te izvan dohvata djece, nestručnih osoba i životinja. Čuvati odvojeno od izvora paljenja – zabranjeno pušenje. Ne smije se prelijevati u drugu ambalažu, niti u posude iz kojih se jede ili pije ili u kojima se drže namirnice. Zaštititi sredstvo od smrzavanja.
Način ispiranja ambalaže, postupanje s ostacima sredstva i praznom ambalažom: Praznu ambalažu isprati vodom najmanje tri puta i tekućinu vratiti u spremnik prskalice, a ostatke od ispiranja utrošiti pri tretiranju. Nikada ne koristiti praznu ambalažu u druge svrhe. Neupotrjebljeno sredstvo i otpadna ambalaža predaju se ovlaštenoj tvrtki za prikupljanje opasnog otpada koja će je zbrinuti na propisani način.
Ograničenja: Primjena iz zraka nije dopuštena.
Mjere zaštite okoliša: Kod primjene sredstva ASCRA XPRO moraju se poštivati propisi o vodama s ciljem zaštite voda. Sredstvo ASCRA XPRO ne smije se primjenjivati u kraškim područjima te laganim pjeskovitim, skeletnim i svim ostalim tlima na kojima je povećan rizik ispiranja u podzemne vode. Zabranjena je primjena na nagnutim površinama sklonim eroziji zbog odnošenja i nakupljanja ostataka u nižim etažama i mogućeg onečišćenja površinskih voda u podnožju padine. Ako drugim propisima nije propisan veći sigurnosni razmak, radi zaštite korisnih i neciljanih organizama mora se poštivati sigurnosni razmak od površinske vode - mjereći od ruba obale, koji za odobrene primjene iznosi najmanje 5 metara.
Ne tretirati po vjetrovitom vremenu.
Ostaci sredstva i škropiva ne smiju se izlijevati u površinske vode, kanalizaciju, dvorišne i stajske odvode. Stroj za primjenu pesticida i sapnice (dize) treba prati na polju, na mjestima gdje sredstvo ne može doprijeti u površinske vode i gdje nema opasnosti za ljude i životinje.
Mjere zaštite u slučaju nezgode:
1. U slučaju nezgode u zatvorenom prostoru poduzimaju se sljedeće mjere zaštite:
1.1. Prije ulaska u kontaminirani prostor obući zaštitnu opremu (gumene čizme, zaštitno odijelo, zaštitne rukavice) i staviti filtarsku polumasku ili masku za zaštitu od čestica.
1.2. Razliveno sredstvo posuti upijajućim materijalom (npr. pijesak, suha zemlja, piljevina) i temeljito pokupiti u spremnik predviđen i označen za tu namjenu. Nakon toga kontaminirane površine oprati vodom, koju također, nakon upotrebe treba odložiti u spremnik s otpadnim sredstvom. Otpatke skupiti odvojeno u prikladne, označene spremnike, koji se mogu čvrsto zatvoriti. Onečišćene predmete i pod temeljito očistiti vodom i deterdžentom uz poštivanje propisa o zaštiti okoliša. Pokupljeni materijal predati pravnoj osobi ovlaštenoj za zbrinjavanje opasnog otpada.
1.3. Ako je prostor zahvatio požar, odmah treba započeti gašenje vodenom maglom, pjenom, suhim prahom ili s CO2, uz obveznu upotrebu zaštitnih sredstava za dišne organe (samostalni uređaj za disanje s otvorenim ili zatvorenim krugom).
1.4. Nakon čišćenja, skinuti kontaminiranu odjeću i zaštitna sredstva i oprati kožu vodom i sapunom.
2. U slučaju nezgode na otvorenom osim gore navedenih poduzimaju se sljedeće mjere zaštite: Ne dopustiti da dospije u dublje slojeve tla, postavljanjem pješčanih brana ili kopanjem kanalića. Ne ispuštati u kanalizaciju/ površinske vode/ podzemne vode.
3. Mjere zaštite u slučaju nezgode pri prijevozu:
3.1. Ugasiti motor vozila, ugasiti otvorenu vatru i ne pušiti.
3.2. Osigurati mjesto događaja i upozoriti ostale sudionike u prometu.
3.3. Uz obveznu uporabu zaštitnih sredstava, oštećenu ambalažu odvojiti od neoštećene.
U slučaju onečišćenja rijeka, jezera ili odvoda obavijestiti službu za izvanredna stanja na broj 112. Za ostale potrebne informacije obratiti se vlasniku rješenja o registraciji.